امروز دوشنبه, 24 خرداد 1400 - Mon 06 14 2021

منو

برگزاری چهارمین سالگرد رحلت موسس حوزه علمیه حضرت زینب کبری سلام الله علیها

baner khanom

به گزارش روابط عمومی مدرسه به مناسبت چهارمین سالگرد ارتحال استاد عزیزمان حاجیه خانم لواسانی موسس محترم حوزه علمیه حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) مراسم یادبودی با سخنرانی استاد گرانقدر سرکار خانم جواهری و باحضور مدیریت محترم، اساتید،کادر،طلاب در روز دوشنبه 25 اسفند به صورت حضوری و پخش زنده برگزار شد.

خانم جواهری در مقدمه ای بیان کرد: درباره حضرت زینب کبری سلام الله علیها علامه امام قانی می فرماید: من می گویم زینب سلام الله اما زینب کیست؟ خانم حضرت زینب عقیله بنی هاشم هستند و جایز است برای ایشان عنوان کردن صفات نیکو را بعد از مادرشان حضرت زهرا سلام الله علیها، یعنی بعد از ایشان بالاترین صفات نیکویی را که می توانیم در خانم ها مشاهده کنیم در خانم حضرت زینب سلام الله است. ایشان را فاطمه صغری می نامند.
خداوند همیشه در کنار مقدسین مقدسات را قرار داده است. درکنار حضرت آدم،حضرت حوا، درکنار حضرت موسی خواهرشان و درکنار حضرت عیسی مادرشان حضرت مریم قرار داده اند و در کنار حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم، دخترشان خانم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها قرار داده است و در کنار آقا اباعبدالله الحسین علیه السلام خواهرشان خانم حضرت زینب کبری سلام الله علیها را قرار دادند.
خانم حضرت زینب کبری سلام الله علیها که نائب امام حسین علیه السلام در سرزمین کربلا معرفی شدند، رهروانی دارند که هر کدام از این رهروان خانم های رشد یافته هستند و یکی از آن بانوان خانم حاجیه خانم لواسانی بودند،ایشان در طول زندگیشان تصمیم بر این داشتند که قدم جای پای حضرت زینب سلام الله علیها بگذارند و ارادت خاصی به ایشان داشتند و حوزه ای که تشکیل دادند را نیز به نام ایشان گذاشتند و در نهایت موفق شدند نام خودشان را نیز از هادیه به زینب تغییر دهند.
خانم جواهری در ادامه بیان کرد و گفت:
خداوند درباره افرادی که در راه خانم حضرت زینب کبری سلام الله علیها قدم برداشتند می فرماید: (این است و جزاین نیست،مومنون کسانی هستند که ایمان به خدا،رسول خدا دارند و هرگز در این مساله شک و شبهه ای نشده و مجاهدت می کنند آنجا که با جان و مال کوشش می کنند آنان جز صادقین هستند ... سوره فصلت آیه ۳۰)
طبق این آیه نشان می دهد مومنین کسانی هستند که تمام این خصوصیات را دارند.
استادمان کسی بود که با جان و مال که در راه احیای دین مجاهدت کردند.
استاد جواهری اشاره کرد و گفت:
آقا امام صادق علیه السلام می فرمایند: مومن از قطعه آهن سخت تر است. زیرا آهن داخل آتش سرب می شود ولی مومن اگر کشته شود مجدد زنده شود و بمیرد قلبش تغییر نمی کند، زیرا فهمیده و پذیرفته است و آنچه که یاد گرفته را اقرار به لسان داشته است و تنها زبانش نبوده و با ارکانش نیز عمل کرده است.
استاد جواهری از خاطرات با حاجیه خانم لواسانی گفت: اولین دیدار قبل از شاگردی من در محضرشان اخلاق نیکوی ایشان بود که باعث شد من مجذوبشان شوم .
خانم جواهری در ادامه صفات متقین را گفت: در قرآن صفات متقین زیاد است اما برخی از آنها: استغفار از گناهان است.کسانی که ظلم  نفس می کنند  فورا یاد خدا می افتند و طلب مغفرت می کنند از خداوند و کسی جز او نیست که بیامرزد،هیچ گاه اصرار به گناه ندارند و آنها آمرزششان از سمت خداوند است و بهشت جاوید روزی آنها می شود.
یکی دیگر از صفات با تقوایان ترس از خداوند است،استاد لواسانی با اینکه بسیار فعالیت های عبادی داشتند ولی خیلی مشفق بودند و از قیامت می ترسیدند.
یکی دیگر از صفات باتقوایان ذاکر بودن است: خداوند در سوره بقره آیه ۱۵۱ می فرماید: همانگونه (كه براى هدايت شما) رسولى در ميان شما از نوع خودتان فرستاديم تا آيات ما را بر شما بخواند و شما را تزكيه كند و كتاب و حكمت بياموزد و آنچه نمى‌توانستيد بدانيد، به شما ياد دهد. خانم لواسانی نیز بسیار یاد خدا می افتادند نماز خواندن، روزه گرفتن حتی درس دادن نیز ذکر محسوب می شد.
استاد جواهری در پایان در مورد صداقت ایشان نیز بیان کرد:حضرت علی علیه السلام می فرمایند:صدق قوی ترین ستون ایمان است.
ایشان جز کسانی بودند که ایمان آوردند و صادقانه و عارفانه فعالیت می کردند و نتیجه تمام زحمت ها نیز تاسیس دو مرکز فرهنگی بود که الحمدالله هرساله عده ای از خانم ها به حوزه و موسسه ملحق می شوند و مسائل دینی را آموزش می بینند و خودشان به عنوان یک مبلغ در جامعه فعالیت می کنند.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد