امروز دوشنبه, 24 خرداد 1400 - Mon 06 14 2021

منو

جلسه سی و سوم تدبر صحیفه سجادیه

sajad3

به گزارش معاونت پژوهش مدرسه، سی و سومین جلسه ی پژوهشی تدبر و بازخوانی صحیفه سجادیه با حضور اساتید و طلاب این مدرسه در روز چهارشنبه ۱۷ فروردین۱۴۰۰ ساعت 8:45 صبح، دعای هفدهم توسط خانم ناطقیان در اسکای روم برگزار شد. خانم ناطقیان از اساتید و همکاران واحد پژوهش به ارائه  شرح دعای هفدهم (فراز ۵ تا۹ ) با موضوع "دعای حضرت در یاد شیطان و پناه بردن به خدا از شر و کید او" پرداخت. جلسه چنین گذشت:
در ابتدای سرکار خانم کاویانی عید نوروز را تبریک گفتند و برای عزیزان دعا کردند و مرور دعای جلسه قبل را گفتند و در ادامه خانم ناطقیان ادامه دعا را خواندند و فرمودند که قرار است از این دعاها سبک زندگی بگیریم. و در این دعا می خواهیم جایگاه شیطان را در زندگی بشناسیم. موجودی که وجود دارد و پا به پای انسان می آید و سدّ راه او می شود و سفارش  انسان واقعا باید او را دشمن بدارد.
در فراز پنجم ابتدا حضرت صلوات می فرستند، در ادامه می فرمایند: از خداوند درخواست کنیم که بهره مند سازد ما را از هدایت همانند گمراهی شیطان و از تقوا برای ما توشه بساز ضد گمراهی شیطان. هدی و تقوی در مقابل ضلالت و غوایت می آیند.  تقوی توشه ای است که در یک بزنگاه از آن استفاده می کنیم هم در زندگی دعا و حسن عاقبت آخرتی. و هم مسیر ما ساز تقوا را که ضد هلاکت است.
تفاوت سه واژه ی ضلالت، غوایت و رّدی:
ضلالت به معنای گم شدن از طریق هدایت.
غوایت (غی) یعنی امعان فی الضلال گمراهی نیست.
ردی: هلاک و سقوط.
تفاوت لغات به زندگی روش می دهد.
فراز ۶: توطننّ: محل استقرار قرار نده.
شیطان در چیزهایی که نزدماست(مثل فرزند و اموال و...)، منزل گیری نکند.
فراز ۷: سوّل: شیطان ان را محبوب  و زیبا می کند.
چیزهایی که شیطان برای ما زیبا می کند به بشناسان و وقتی شناساندی، حفظمان کن در آن و بیدار کن ما را در انچه که  شیطان تشخیصش را سخت کرده است. و الهام کن آنچه آماده کرده ایم برای او و بیدار کن ما را از خواب غفلت. (سِنه از ریشه وسن یعنی چرت اول خواب) و با توفیق خودت، نیکو کن کمک کردن به ما را علیه شیطان.
فراز ۸: اَشرب: سیراب کن.
سیراب کن قلب های ما را با انکار عمل شیطان. و لطف کن به ما در نقض کردن حیله های شیطان.
فراز ۹: صلوات بر حضرت رسول و ال او. و در ادامه می فرماید: و تغییر بده سلطنت شیطان را از ما و قطع کن امیدش را از ما. (گاهی انسان به گونه ای می شود که دشمن به او امید دارد).
دراء: دور کردن.  ولع: لجاجت در امر و تعلق شدید.
دور کن لجاجت و حرص شیطان را از ما.
 در ادامه خانم ناطقیان دعا کردند و خانم صفری صمن تشکر از اساتید و شرکت کنندگان فرمودند که این دعا مبحث شیطان شناسی است و در پژوهشها می توان از آن استفاده کرد و راهکارهای مقابله با شیطان بیان می شود و جلسه تمام شد.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد