امروز شنبه, 30 تیر 1403 - Sat 07 20 2024

منو

بازيافت پسماندهای شهري

5

روز شنبه 10 شهریور از طرف شهرداری منطقه 4 کارشناس محیط زیست سرکار خانم داستانی جهت آموزش نحوه استفاده و بازیافت پسماند شهری در مدرسه حضور داشته و جهت آگاهی و آموزش مطالبی را به شرح زیر بیان کرد:

در جوامع مختلف افزايش جمعيت و توسعه اقتصادي و صنعتي، موجب افزايش ميزان توليد و سهم اجزاء قابل بازيافت در پسماند شهري مي شوند، اين تغييرات کمي وکيفي،خطرات بالقوه پسماند شهري را بيشتر و مديريت اصولي آنها را پيچيده تر و پرهزينه تر مي نمايد. لذا توجه به امر بهداشت و سلامت جامعه و رعایت جنبه های پیشگیری قبل از درمان بدون توجه به سیستم ها ی جمع آوری و دفع پسماند که یکی از موارد آلودگی شهرها و روستاها است امکان پذیر نیست.

پسماندهای جامد شهری یکی از مسائل زیست محیطی در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه است. اشاعه بیماری های مختلف از جمله کیست هیداتیک ، بروز وبا، انواع بیماری های پوستی همچون لیشمانیوز و بیماری های مزمن سرطان با پسماندهای شهری و انتشار آنها در آب، خاک و هوا مرتبط است مدیریت نامناسب پسماندها منجر به آلودگی زیست محیطی، بوهای ناخوشایند، رشد و تکثیر حشرات، جوندگان و کرم ها و انتقال بیماری مختلف شود. لذا جمع آوری و دفع پسماند به طریقی مناسب که بتواند سبب کاهش مستقیم و غیرمستقیم خطرات مربوط به سلامتی مردم و آسیب به فون و فلور محیط گردد بسیار حائز اهمیت است .

درسراسر دنيا جوامع و شهرداري ها به دلايل مختلف ازجمله هزينه هاي بالا،کمبود زمين و خطرات بهداشتي و زيست محيطي دفن بهداشتي پسماند در تلاش هستند که از روشهاي مختلف شامل کاهش توليد پسماند،بازيافت، کمپوست و زباله سوزي، وابستگي و نياز خود به دفن بهداشتي را کاهش دهند.

يکي از اجزاي ضروري براي اجراي موفق برنامه هاي کاهش توليد پسماند، بازيافت و کمپوست، مشارکت عمومي است.مردم از طريق اصلاح الگوي خريد، استفاده مجدد از محصولات، استفاده کمتر از وسايل يکبار مصرف و... مي توانند نقش مهمي درکاهش توليد پسماند داشته باشند. مشارکت عمومي دربرنامه هاي بازيافت، نرخ بازيافت را افزايش داده، هزينه هاي مربوطه را کاهش داده و موجب بهبود کيفيت کالاهاي بازيافتي مي گردد. ساير زمينه هاي مشارکت مردم در مديريت پسماند عمدتاً شامل تصميم گيري در زمينه مديريت پسماند، جداسازي اجزاء خطرناک پسماند در محل توليد، عدم ريخت و پاش پسماند و رعايت زمان مناسب براي انتقال پسماند به خارج ازمنزل براي جمع آوري آن مي شود. مشارکت عمومي درتصميم گيري، علاوه بر اين که نقش مهمي در اتخاذ بهترين تصميم دارد، مخالفتها و اعتراضات عمومي در برابر پروژههاي مديريت پسماند را نيز کاهش مي دهد.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد