امروز دوشنبه, 24 خرداد 1400 - Mon 06 14 2021

منو

برگزاری مراسم عزاداری حضرت زینب کبری سلام الله علیها

zeynab2


به گزارش معاونت فرهنگی مدرسه این واحد به مناسبت سالروز وفات خانم حضرت زینب کبری سلام الله علیها مراسم عزاداری با سخنرانی سرکار خانم اقبالی در روز شنبه ۹ اسفند به صورت پخش زنده برگزار شد.
خانم اقبالی صحبت خود را در ابتدا با حدیث قدسی آغاز کرد و گفت: جعلت هذا الشهر رجب حبل بینی و عبادی فمن حسن ...ماه رجب را ریسمانی میان خود و بندگانم قرار داده ام،هرکس به آن چنگ زند به وصال من نائل آید.
ماه رجب یکی از ماه های حرام است که به رجب المرجب معروف است و یکی دیگر از  نامهایش رجب العصب است. ماه ریزش رحمت بر مردم است و ماهی است که مورد عظمت واقع شده، ماه حضرت علی (علیه السلام) است. این ماه حتی نزد مشرکین و جاهلیت قبل از اسلام نیز مورد عنایت بوده است.
در این ماه رشد و ارتقاء معنوی برپا می شود. خداوند به همه ما ظرفیتی داده است که با عبادت می توان این ظرف را به خوبی پر کرد.
عبادت در واقع یعنی بندگی خداوند و آینه تمام نمای خدای متعال باید بود.
مقام معظم رهبری می فرمایند: ماه رجب ماه دعا و توسل،توجه و استغفار است. هیچ کسی هم از دعا مستغنی نیست.
خانم اقبالی در ادامه بیان کرد و گفت: ام داوود نام فاطمه مادر داوود و نوه پسری امام حسن مجتبی (علیه السلام) بودند که در زمان امام صادق (علیه السلام) زندگی می کردند و برادر رضایی بودند.بعد در طی اعتراض به حکومت وقت از داوود خبری نبود که مادر ایشان نگران حال پسر خویش بود ولی باز نیز به آرامش نرسید تا اینکه امام صادق علیه السلام بیمار شدند و به عیادت ایشان رفتند. هنگام برخواستن از مادرشان سوال شد که از داوود چه خبر دارید و بعد از اینکه گفت نگران هستم و... حضرت فرمودند چرا از دعای اجابت و... استفاده نمیکنی و دعایی شد که تعلیم دادند به ایشان. این دعایی که درهای اجابت را می گشاید و فرشتگان از آن استقبال می کنند و دعا کننده را به اجابت دعایش  بشارت داده اند. هرکس نیز این دعا را بخواند پاداشش بهشت است و در روزهای سیزدهم تا پانزدهم ماه را روزه بگیر و این دعا را بخوان که اعظم و خواننده آن نیز حاجت روا می شود. مادر داوود می گوید که بعد از اعمال این چند روز به خواب رفتم و حضرت رسول(صلی الله علیه وآله و سلم ) را خواب دیدم که به من بشارت بهشت را دادند و دوم آمرزش گناهانم را و سوم آزادی پسرم را که چند روز بیشتر نگذشته بود که پسرم برگشت از آن پس این دعا و اعمال به ام داوود معروف شد.

خانم اقبالی در پایان در رابطه با وجود مبارک حضرت زینب (سلام الله علیها) گفت: حضرت در محیطی پرورش یافت که نبوی بود ایشان سه شاخصه و ملاک برای تربیت داشتند:۱.وراثت ۲.تربیت ۳.محیط که حضرت زینب (سلام الله علیها) هر سه را به طور اکمل داشتند، وراثتشان ازپیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله)، حضرت علی ( علیه السلام) و حضرت زهرا(سلام الله علیها) بود. تربیتشان در خانه وحی و نزد پیامبر اسلام و پدر و مادری که علوی و فاطمی بودند و الگوی همه مسلمانان هستند در محیطی که سوره هل اتی نازل شده پرورش یافتند.ایشان یک انسان و الگوی کامل می توانند باشند و یکی از ابعادی که میتوان به آن اشاره کرد که در جامعه حال زنان ما به آن نیاز دارند بصیرت و شخصیت و این که دشمن را به خوبی بشناسند. ایشان یک زن بزرگ و بانویی بود که به عقیله بنی هاشم معروف بودند. یعنی عقلی که باعث خرمندی و هوشمندی ایشان شده بود، عقلی که در نتیجه به عالمه غیر معلمه نیز تشبیه شده بودند و لقب یافتند که استاد و آموزگار به خود ندیده و در آغوش پیامبر اسلام پرورش یافتند.
این بانوی عاقله،عقیله،فهیمه تمام و کمال که عقیله ای شمرده شده و خردمند بودند و از هر موضعی از مواضع زندگی خود انتخاب هایشان درست بوده است. یکی از انتخاب های ایشان واقعه کربلا بود.که موقعیت را درست سنجیدن و ادامه مسیری که بزرگان دین امام حسین علیه السلام سر باز زدند،ایشان ایستادند و از امام زمانشان و ولی خود اعلام حضور کردند. ایشان مانند یک نور و استوره درخشید.حضرت زینب کبری (سلام الله علیها)کربلا را کربلا کرد. عاشورا و حادثه آن در ظاهر تمام و شاید شکست خورد اما ان چیزی که از حضرت به ما رسید صلابت  و وقت شناسی و دشمن شناسی حضرت بود. از جمله خطبه هایی که خوانده شد و دشمن را خورد و ذلیل کرد. دشمنی که خود را بزرگ می دانست در مقابل خطبه های خانم خوار و ذلیل شد. الان سالیانی است که از ماجرای کربلا می گذرد ولی اسلام به وسیله ایشان زنده ماند این بخاطر انتخاب های درست حضرت زینب(سلام الله علیها) بوده است. خطبه های حضرت باعث شناخت دشمن و آموزش دشمن شناسی برای ما بوده است.حضرت زینب خطابه هایی خواندند که مردم غفلت زده کوفه را بیدار کرد فرمودند: ای دغل گران ای کسانی که می شناختید جد ، پدر و حسین مرا اما همه آن شناخت هایتان تظاهر بود و خود باور کرده بود دنبال روی اسلام هستید اما در این امتحان نسبت به ذریه رسول خدا رد و کور شدید،این کوری رفتار و گفتارتان را عوض کرده بود، شما رفتارتان با زبانتان یکی نبود و به خود مغرور شده بودید و این غفلت قلب شما را گرفته بود.
حضرت می خواستند مردم خواب زده کوفه را با این خطبه ای که خواندند بیدار کنند.

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد