امروز چهارشنبه, 19 مرداد 1401 - Tue 08 09 2022

منو

جلسه شصت و سوم تدبر صحیفه سجادیه

sajad5

به گزارش معاونت پژوهش مدرسه، شصت و سومین جلسه ی پژوهشی تدبر و محوربندی و بازخوانی صحیفه سجادیه با حضور اساتید و طلاب این مدرسه در روز چهارشنبه 10 آذر ۱۴۰۰ ساعت 8 صبح، در اسکای روم برگزار شد. استاد صفری به ارائه شرح دعای بیست و پنجم با موضوع «دعای آن حضرت است برای فرزندانش که بر آنان درودباد» از فراز اول تا دوم دعا پرداخت. جلسه چنین گذشت:

در ابتدای جلسه صوت صلوات امام سجاد علیه السلام پخش شد و استاد صفری خلاصه ای از نکات مهم جلسات قبل را مطرح کردند. در ادامه استاد باقری پیشنهاد مکتوب شدن جلسات صحیفه برای ایجاد یک منبع مکتوب از ادعیه را مطرح نموده و نکاتی در خصوص دعای قبل یادآوری کردند. در ادامه ایشان تذکری درباره ی متفاوت بودن متن صحیفه ی سجادیه و ضرورت داشتن حال دعا و مناجات بیان نمودند. ضرورت خواندن ترجمه، داشتن تفکر و بارش فکری پیرامون فرازها، درآوردن محورها و دقت در الفاظ دعا به عنوان روش های انس با صحیفه مطرح شد. استاد کاویانی نیز به نظرسنجی پیرامون ساعت برگزاری جلسه ی صحیفه ی سجادیه اشاره کردند.

استاد صفری شرح فرازهای جدید را بیان نمودند:

فراز 1:«اللَّهُمَّ وَ مُنَّ عَلَيَّ بِبَقَاءِ وُلْدِي وَ بِإِصْلَاحِهِمْ لِي وَ بِإِمْتَاعِي بِهِم»

«خدایا! به باقی ماندن فرزندانم و به شایسته نمودنشان برای پیروی از من و به بهره‌مند شدنم در دنیا و آخرت از ایشان، بر من منّت گذار»

این دعا با صلوات آغاز نشده است و شاید نشان بی تابی و شوق والدین برای دعا کردن در حق فرزند باشد و همچنین در این فراز به نعمت فرزند داشتن به عنوان منت الهی بر والدین اشاره شده است.

استاد باقری در ادامه افزودند که در روایات آمده است که دعای والدین در حق فرزندان، از جمله دعاهای مستجاب است که بدون مانع به عرش الهی می رسد.

فراز 2:«إِلَهِي امْدُدْ لِي فِي أَعْمَارِهِمْ، وَ زِدْ لِي فِي آجَالِهِمْ ، وَ رَبِّ لِي صَغِيرَهُمْ ، وَ قَوِّلِي ضَعِيفَهُمْ ، وَ أَصِحَّ لِي أَبْدَانَهُمْ وَ أَدْيَانَهُمْ وَ أَخْلَاقَهُمْ، وَ عَافِهِمْ فِي أَنْفُسِهِمْ وَ فِي جَوَارِحِهِمْ وَ فِي كُلِّ مَا عُنِيتُ بِهِ مِنْ أَمْرِهِمْ، وَ أَدْرِرْلِي وَ عَلَى يَدِي أَرْزَاقَهُمْ»

«خدایا! عمر آنان را به سود من طولانی کن و مدّت زندگی آن‌ها به خاطر من بیفزا و خردسالشان را به نفع من تربیت کن و ناتوانشان را برای من نیرومند ساز و بدن‌ها و آیین‌ها و اخلاقشان را برایم به سلامت دار و به آن‌ها در جان و اعضا و هر کارشان ‌که به آن اهتمام دارم، سلامت همه جانبه عنایت کن؛ و برای من و به دست من، روزی آنان را فراوان فرما».

در ادامه دو فراز ابتدایی دعای بیست و پنجم به همراه ترجمه با صوت خانم ناطقیان خوانده شد و این جلسه به پایان رسید.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد